Bulgaristan, Bitcoin zengini oldu!

Bulgaristan'da Mayıs ayında yapılan yolsuzluk operasyonunda ele geçirilen Bitcoinlerin toplam değeri 3 milyar dolara ulaştı.


Kirptopra birimi Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanmadan en çok yarar sağlayanlardan biri Bulgaristan hükümeti oldu.

Bulgaristan polisi, Mayıs 2017’de bir organize suç örgütüne yönelik operasyona girişti. Bulgaristan gümrüklerindeki bilgisayarlara virüs içeren bir dosyayı bilgisayarlara yüklettikleri ve bu yolla gümrük sisteminin içine sızdıkları belirtildi.

213 BİN 519 BİTCOİN ELE GEÇİRİLDİ

Bulgaristan’ın dışında, Makedonya, Yunanistan, Romanya ve Sırbistan’da da bağlantıları bulunan örgüte yönelik Mayıs ayında düzenlenen operasyonda 100’den fazla adrese baskın yapıldı, 5’i gümrük memuru 23 kişi gözaltına alındı. Polisin el koydukları arasında tam 213 bin 519 Bitcoin de vardı.

ELE GEÇİRİLDİĞİNDE TOPLAM DEĞERİ 500 MİLYON DOLARDI

Ele geçirildiği dönemde, bir adeti 2 bin 354 dolar olan Bitcoin’lerin toplam değeri yaklaşık 500 milyon dolardı. Ancak aradan geçen 7 ayda Bitcoin’de yaşanan yükseliş Bulgar hükümetini de adeta ‘zengin’ etti.

ELE GEÇİRİLEN BİTCOİNLERİN ŞUANKİ DEĞERİ 3.2 MİLYAR $

Zira 10 Aralık 2017 tarihi itibariyle Bitcoin’in fiyatı 15 bin dolara ulaştı ve Bulgaristan’ın elindeki Bitcoinlerin değeri de 3.2 milyar doları aşar hale geldi. Bulgaristan’ın elindeki Bitcoinleri satıp satmayacağı merak ediliyor zira bu rakam Bulgaristan’ın ulusal borcunun yüzde 18’ine tekabül ediyor.

Ülkenin 2016 yılındaki gayri safi yurt içi hasılası ise 52.4 milyar dolar seviyesindeydi.

TAKİP EDİLMESİ ZOR OLDUĞU İÇİN BİTCOİN KULLANILIYOR

Bulgar polisi suç örgütünün denetlenmesi ve takip edilmesi çok zor olduğu için Bitcoin kullandığını düşünüyor. Takip edilmesinin zor olması nedeniyle, Bitcoin’in kaçakçılık faaliyetlerinde, kara para aklamada ve diğer suç teşkil eden eylemlerde kullanımının yaygınlaştığı biliniyor.

Öte yandan, arkasında bir merkez bankasının olmaması, takip edilememesi, birçok ülkenin şüpheyle bakması, bazı ülkelerde yasaklanması ve son dönemdeki çok sert dalgalanmalar nedeniyle sanal-kripto para Bitcoin büyük risk olarak görülüyor.

Yorumlar 0

Bulgaristan, Bitcoin zengini oldu!

Bir İçerik Tipi Seç
Hikaye
Görsellerle zengileştirilmiş bir hikaye oluştur
Liste
Klasik viral liste oluştur
Açılan Liste
Açılır liste oluştur
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Videosu Ekle
Fotoğraf
Fotoğraf ya da GIF