MHP Genel Başkan’ından Bitcoin Önerisi: Bitcoini Yasallaştıralım, Borsamızı Kuralım

Bitcoin ile ilgili her gün yeni bir gelişme oluyor. Bitcoin bu kez de MHP'nin gündemindeydi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Bitcoin için bir rapor hazırladı.


Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda, “Ülkemizde hizmet verecek bir Bitcoin Borsası ve bu alanı düzenleyen bir mevzuat ile pazarda ön alınabilecek” ifadesi kullanıldı.

Dünyada 5,8 milyon kullanıcının kriptopara kullandığı belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi;

“Halen Türkiye’de çok sayıda işletme kripto para ile ödeme kabul etmekte, Bitcoin tarzi kripto para birimlerini kullanan müsterilerin sayısı artmaktadır. Mevzuatımızda kripto paralarla ilgili herhangi bir söylem bulunmadığı ve kripto paralar kullanılarak vergi kaçırma, kara para aklama gibi yasadışı işler yapılmadığı sürece kripto para kullanımı yasal olduğu söylenebilecektir. Bu nedenle Türkiye’de kripto paralar ile alışveriş yapmak, al-sat yaparak yatırım yapmak ve madencilik yaparak kripto para üretmek Türkiye’de henüz suç kapsamında değildir.”

ECZANELERDE GEÇİYOR

Raporda, Türkiye piyasalarında ‘Bitcoin kullanılan’ bazı işletmelerden de örnek verildi. Buna göre Bitcoin, Türkiye’deki bazı eczane, perdeci, helal market, otel, inşaatçı ve gözlükçülerde de geçiyor.

ŞİKAGO BORSASI BİTCOİN’LE VADELİ İŞLEM YAPMAYA BAŞLADI

Bictoin, sermaye piyasaları açısından kritik bir dönemici daha geçti. Dün Şikago’nun Opsiyon Borsası dünyada Bitcoin’le vadeli işlem yapmaya başlayarak bir ilke imza attı. Bitcoin’in borsa tarafından işleme konması meşruluğuna atılan ilk adım olarak değerlendiriliyor. Gerek sanal alışveriş ve ev satış işlemlerinde, gerek ATM’lerde kullanıma başlayan Bitcoin’in fiyatı geçen hafta 17 bin doları görerek tüm zamanların zirvesini test etmişti.

Yorumlar 0

MHP Genel Başkan’ından Bitcoin Önerisi: Bitcoini Yasallaştıralım, Borsamızı Kuralım

Bir İçerik Tipi Seç
Hikaye
Görsellerle zengileştirilmiş bir hikaye oluştur
Liste
Klasik viral liste oluştur
Açılan Liste
Açılır liste oluştur
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Videosu Ekle
Fotoğraf
Fotoğraf ya da GIF