Üniversitelerde Kripto Para ve Blockchain Derslerine Yoğun İlgi

Bitcoin ve blockchain teknolojisiyle ilgili dersler Amerika’daki ve dünyadaki üniversitelerde en popüler olan dersler oldu.


Paralel olarak, eğitim öğretim kurumları parlak öğrencilerin ilgisini çekmek için yaratıcı yollara başvuruyor. Örneğin, Varna Üniversitesi Bitcoin bursu dağıtmaya başladı. Ayrıca bazı üniversiteler harç ödemelerinde Bitcoin’i kabul ediyor.

Bitcoin Teknolojisi Akademiyi Cezbediyor

Öğrencilerin Bitcoin’e ve altında yatan teknolojiye, blockchain, olan ilgisi üniversitelerden konuyla ilgili ders talebi oluşturuyor ve bu Amerika’nın seçkin üniversitelerini baskı altına sokuyor.

Farklı disiplinlerden öğrenciler Bitcoin ve Ethereum’un teknolojisinin merkezsiz oy birliği, akıllı anlaşma ve sıfır bilgi kanıtı gibi özelliklerden oluşan teknik altyapısını inceleyen derslere kaydolmak için can atıyor. Öğrenciler aynı zamanda pratik ödevler yardımıyla kripto paralara aşina olmak istiyor.

Nathaniel Popper New York Times’a yazdığı “Kripto Paralar Kampüslere Geliyor” başlıklı yazısında, kripto parayla ilgili olan hangi derslerin Cornell, Duke, Carnegie Mellon, Maryland ve Massachusetts Üniversitesi gibi seçkin üniversitelerdeki öğrencilerin ilgisini çektiğini yazdı.

Kripto paralarla ilgili derslere olan talepler birden hızla yükseldi. Popper’a göre New York Üniversitesi İş Hukuku Profesörü David Yarmack, 2014 yılından beri Bitcoin ile ilgili ders okutmak istiyor. En son verdiği ders için 180 kişilik bir sınıf ayırtılmıştı fakat 225 öğrencinin derse kayıt olduğu görüldükten sonra daha büyük bir sınıf ayırtılmıştı.

Sanal paralarla ilgili çalışmalar ve verilen dersler yetersiz. Derslere talep çok fazla fakat arz bu talebi karşılayacak seviyede değil. Popper bu konuyla ilgili şunu belirtti:

“Geçtiğimiz ay Berkeley’de, California Üniversitesi’nde öğrenciler “Blockchain Cryptoeconomics and the Future of Technology, Business and Law” dersinin ilk gününde koridora taştı.”

Online Kripto Para Dersleri

Kripto parayla alakalı işlere olan talepler bir anda arttı. Fakat bu eksiği doldurabilecek kapasitede yeterli kişi yok. Bu yüzden, çoğu üniversite Bitcoin ile ilgili dersler vermeye başladı.

Online derslere olan talep de oldukça fazla. Princeton Üniversitesi Coursera ile yaptığı işbirliği sonucu, şu anda en popüler olan “Bitcoin and Cryptocurrency Technologies” dersini online olarak vermeye başladı.

Stanford Üniversitesi de altkoinler, konsensüs protokolleri, madencilik stratejileri ve Bitcoin işlemleri ile alakalı online dersler vermeye başladı.

Bitcoin ve blockchain teknolojisi yeni ve olağanüstü iş çözümleri vaat ediyor. Fakat bunu için gerekli olan şeylerin başında belli başlı becerilere sahip çalışanlar geliyor. Bu yüzden kolejler ve üniversiteler Bitcoin’in teknolojisi hakkındaki bilgileri yaymada, Bitcoin’in kabullenirliğini artırmada ve geleceğin liderlerini ve çalışanlarını bu doğrultuda biçimlendirme konusunda çok önemli bir rol oynuyor.


Beğendin Mi? Arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

0

Yorumlar 0

Üniversitelerde Kripto Para ve Blockchain Derslerine Yoğun İlgi

Bir İçerik Tipi Seç
Hikaye
Görsellerle zengileştirilmiş bir hikaye oluştur
Liste
Klasik viral liste oluştur
Açılan Liste
Açılır liste oluştur
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Videosu Ekle
Fotoğraf
Fotoğraf ya da GIF